Často kladené otázky
Ptejte se, odpovíme na všechno. Pokud nenajdete odpověď mezi nejčastějšími otázkami, ozvěte se nám, jsme tu pro vás.
Ptejte se, odpovíme na všechno. Pokud nenajdete odpověď mezi nejčastějšími otázkami, ozvěte se nám, jsme tu pro vás.
Fotovoltaická elektrárna je zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu pro vaši domácnost. Vyrobený stejnosměrný proud střídač promění na střídavý, který následně pošle do elektrických zásuvek v domě. Pokud elektrárna vyrábí, vždycky se do zásuvek dostane čistá elektřina z FVE. Tedy dřív než ta ze sítě od distributora. Teprve pokud FVE nevyrábí dostatek elektrické energie ze slunce (třeba, když je zataženo nebo v noci), přijde na řadu elektřina ze sítě.
V podstatě žádný. Jedná se o synonymum – fotovoltaické elektrárně se říká i solární elektrárna. Někdy dokonce také sluneční.
Cena fotovoltaické elektrárny je závislá na instalovaném výkonu a na tom, kam směrujete přebytky – zda na ohřev teplé vody v bojleru nebo do bateriového úložiště. Nejlevnější fotovoltaickou elektrárnu lze pořídit již od 20 000 Kč v případě vyřízení dotace.
Fotovoltaika je vhodná pro všechny, kteří v ní vidí přínos pro přírodu, pro sebe a pro svou peněženku.
Protože kromě vlastní výroby elektřiny vám energii dokáže uložit i do bateriového úložiště a zajistit tak její přívod v případě výpadku proudu.
Během doby životnosti solární panely postupně ztrácejí svou účinnost. Tento proces se nazývá degradace a jedná se o zcela běžný a normální jev. Degradace panelu má za příčinu velice pomalé snižování jeho výkonu. Nicméně moderní panely jsou navrženy tak, aby měly co nejdelší životnost. Většina výrobců poskytuje záruky na výkon panelů po určitou dobu, například 25 nebo 30 let. Během této doby by měl být výkon panelů udržován na určité úrovni (obvykle 80 a více % původního výkonu). Například panely Huasan s technologií HJT, které nabízíme, garantují, že výkon po 30 letech neklesne pod 88 %. Po uplynutí záruční doby může být účinnost panelů o jednotky procent nižší, nicméně celý systém bude bez problému fungovat ještě mnoho let.
Ano. Náš obchodně technický zástupce s vámi vše zkonzultuje a zjistí od vás veškeré informace potřebné k sestavení fotovoltaické elektrárny, aby vyhovovala přesně vaší domácnosti. A vyřídíme za vás také veškerou administrativu spojenou s dotací.
Počáteční náklady sice mohou být vyšší, nicméně v průběhu času se vám investice do FVE vrátí a pak už budete jen šetřit za energetické výdaje. A to se v době neustále zdražování energií hodí.
Obchodně technický zástupce si s vámi sjedná nezávaznou konzultaci, aby zjistil všechny informace potřebné k návrhu fotovoltaické elektrárny přesně na míru vaší domácnosti. V případě, že se rozhodnete pro spolupráci s naší společností, zajistíme vám realizaci FVE na klíč – vyřídíme za vás vše potřebné, včetně dotace, kterou smluvně garantujeme.
Fotovoltaická elektrárna je velké elektrické zařízení, proto i pro ni platí povinnost provádět pravidelné revize, a to podle ČSN 331500. Po uplynutí čtyřleté lhůty má provozovatel FVE povinnost nechat vypracovat periodickou zprávu o revizi elektrického zařízení.
Střídače, které instalujeme, využívají pasivní chlazení, díky čemuž jsou velmi tiché. Hlučnost se však může lišit v závislosti na konkrétním typu a modelu zařízení.
Můžeme vás ujistit, že žádné z námi dodávaných panelů a střídačů (měničů) v solárních energetických systémech nevyzařují žádné ionizující záření, jako je například rentgenové nebo gama záření. Všechna tato zařízení pracují na základě fotovoltaického jevu, což znamená, že přeměňují energii ze slunečního záření na elektrickou, a to bez použití ionizujícího záření.
Klasická sedlová střecha má vždy dostatečnou nosnost. Naše konstrukce pro tento typ střech mají zatížení cca 15 kg na m2. U plochých střech se používá konstrukce na základě výpočtu větrnosti dané lokality a nosnosti střechy z dodaných dokumentů od klientů. Základní, a zároveň nejvíce používaný, systém pro rovné střechy má zatížení 39 kg/m2.
Sníh pro funkčnost fotovoltaické elektrárny nepředstavuje žádné riziko. Naše panely disponují černým rámem, díky kterému se panel dostatečně rychle zahřívá a sníh se tak rychle rozpustí nebo sjede z jejich povrchu.
Ano, je to možné. Musí se jednat o nemovitost na pozemku, který náleží k řešenému rodinnému domu.
Není. Jeden panel, více pojmenování, jedná se pouze o synonyma. Často dochází k záměně slova solární, sluneční a fotovoltaický.
Účinnost fotovoltaického panelu přesahuje v průměru 20 %. Záleží na typu panely, přičemž HJT panely mají nejvyšší účinnost přesahující 25%.
V dnešní době garantují výrobci výkon nejčastěji po dobu 30 let. Výrobce panelů s nejpokročilejší technologíí HJT garantuje, že za 30 let neklesne výkon panelů pod 88 %.
Pokud se vám panely nevlezou na střechu, existují dvě možnosti – počet panelů můžeme snížit, nebo navrhnout umístění na jiné místo (zpravidla garáž, zahradu, stodolu).
Čištění fotovoltaických panelů je věc, kterou mnoho majitelů solárních systémů zvažuje, a to zejména v oblastech s nízkými srážkami a vysokým množstvím prachu nebo nečistot v ovzduší. Je pravda, že špinavé nebo prachem pokryté panely mohou způsobit pokles účinnosti solárního systému, protože snižují množství slunečního záření, které jsou panely schopny absorbovat. Celkově lze říct, že čištění solárních panelů může být v některých případech užitečné, ale rozhodně není nutné provádět jej často. Velice důležité je provádět čištění panelů odborně a s ohledem na bezpečnost. Pokud máte obavy ohledně degradace výkonu panelů z důvodu vysokého znečištění v místě vašeho bydliště, můžete se poradit s odborníkem na solární energetiku nebo přímo s výrobcem panelů.
Recyklační poplatky jsou již zahrnuty v ceně každého panelu. Zodpovědnost za recyklaci fotovoltaických panelů, které byly uvedeny na trh po 1. lednu roku 2013, nese samotný výrobce příslušných panelů. Všechna námi dodávaná elektrická zařízení (fotovoltaické panely, měniče napětí, bateriová úložiště a další) mají zaplacený recyklační poplatek u společnosti REMA. Použitá elektrozařízení můžete bezplatně odkládat na sběrná místa, která jsou vypsána na: https://www.rema.cloud/sberna-mista/
V případě, že jsou dodrženy všechny technologické postupy montáže správně, můžete si být jisti, že solární panely vítr opravdu jen tak neodnese. Společnost SolidSun pravidelně školí a zkouší montáží party tak, aby bylo vše provedeno dle precizně nastavených montážních standardů. K dnešnímu dni u našich instalací neevidujeme ani jedno "odfouknutí" panelů, a to za sebou máme již 10 000 instalací.
Solární panel je odolný vůči standardní velikosti krup (průměr cca pingpongového míčku), ale vždy samozřejmě velmi záleží na větrných podmínkách a jiných okolnostech krupobití. Proto doporučujeme mít fotovoltaickou elektrárnu pojištěnou v rámci pojištění vašeho rodinného domu.
Kapacita jedné baterie je 2,4–3,6 kWh. Celková kapacita bateriového úložiště se odvíjí od výkonu v panelech a bývá vždy větší než celkový výkon FV panelů.
Ano, dokoupit baterii dodatečně je možné.
Záleží na spotřebě v domě a aktuálním výkonu FVE. Řekněme, že FVE vyrábí 2 kW, spotřeba v domě je 1 kW, v tomto případě se baterie (2,4kWh) nabije za 2,5 hodiny.
Velikost baterie je závislá na použitém typu.
V našich fotovoltaických elektrárnách používáme výhradně kvalitní baterie od osvědčených dodavatelů. Tyto baterie jsou navrženy s ohledem na vysokou bezpečnost a spolehlivost. Je však důležité dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a pokyny výrobce, které jsou uvedeny v dokumentaci k produktu. To zahrnuje jak správnou instalaci, tak i následnou obsluhu a údržbu baterií, aby se minimalizovalo riziko nehod.
Hlučnost střídače závisí na konkrétním modelu a typu střídače, který byl instalován u vaší fotovoltaické elektrárny. Dalšími faktory ovlivňující hlučnost jsou jeho výkon, provozní režim a montážní prostředí. Střídače, které nabízíme, mají pasivní chlazení - jejich hlučnost se pohybuje pod hranicí šepotu. Střídače s 15 a více kW již disponují aktivním chlazením (například větráčkem) a jejich hlučnost je tak úměrně vyšší. Stále to však není nic, co by vás rušilo třeba u běžného chodu domácnosti.
Moderní střídače jsou navrženy tak, aby měly nízkou vnitřní spotřebu pohybující se v řádech několika desítek wattů (W) nebo méně. Výše vnitřní spotřeby střídače se liší v závislosti na konkrétním modelu a typu střídače, který máte instalovaný u své FVE. Svou vnitřní spotřebu má každý typ střídače, protože se jedná o zařízení, které pro svůj provoz elektrickou energii potřebuje.
Existuje několik důvodů, proč se tomu tak děje a ani jeden z nich není v našich silách ovlivnit. Měnič je standardně optimalizován na provoz ve stovkách a tisících wattů. V Česku (ještě SK a Austrálie) jsme kvůli atypickému měření po fázích ojedinělou výjimkou. Chceme co nesilnější měnič, který by zároveň uměl trvale zvládat jak přetížení na fázích, tak dokonale i minimální zátěže. V principu je to stejné jako s motory vozidel. Když si pořídíte supersilný výkonný sportovní vůz, nelze očekávat, že při nižších otáčkách bude jeho spotřeba ekonomická – jeho motor je ekonomičtější ve vyšších otáčkách. Navíc cívky měření FVE mají jistou fyzikálně danou nepřesnost měření a pracují s dynamickou odchylkou. Významnou roli hraje zejména délka vodiče, která je na každé instalaci jiná a každá desetina ovlivní měření v řádech desítek wattů. Cívky také neměří přímo proud, ale nepřímo magnetické pole proudem emitované a platí, že čím nižší hodnoty měří, tím větší je nepřesnost. Pokud je malý odběr, např. v desítkách wattů, zatížen chybou měření, měnič není schopen vyhovět požadavkům na fázích přesně a výsledkem je právě dokoupení energie z distribuční sítě. Stejně tak mohou probíhat i prodeje energie adekvátní příslušnému rozdílu.
Optimizér Tigo je zařízení, které pomáhá zvýšit výkon solárního systému tím, že optimalizuje výstup z jednotlivých solárních panelů. Toto zařízení umožňuje monitorování a řízení výkonu každého solárního panelu nezávisle na ostatních panelech v systému. Optimizéry obecně pomáhají zvýšit výkonnost solárního systému tím, že minimalizují ztráty výkonu způsobené stíněním, neoptimálními podmínkami nebo rozdílnými výkony jednotlivých panelů. To může vést k vyššímu výstupu energie a lepšímu využití solárního potenciálu.
Mít optimizéry na všech panelech není vždy zcela nutné, ale je to možnost, kterou byste měli zvážit, pokud jsou některé z vašich solárních panelů stíněny stromy, budovami nebo jinými překážkami. Použití optimizéru se doporučuje pokud máte solární panely s různými sklony nebo s orientací na různé světové strany. Dále je možno je využívat případě, že potřebujete mít detailní monitorování výkonu každého solárního panelu.
K dispozici budete mít aplikaci zvanou "Tigo Energy Intelligence". Ta poskytuje pokročilé funkce monitorování a řízení solárních energetických systémů s optimizéry Tigo. Tato aplikace je navržena pro pokročilé sledování a správu solárních instalací a umožňuje uživatelům získávat hlubší a podrobnější informace o výkonu jejich solárního systému.
Ano, aplikace je lokalizována do českého jazyka.
V záruční době je servis zdarma v případě, že se jedná o závadu nezpůsobenou chováním zákazníka. Servisní úkony na požadavky klienty mimo záruční dobu jsou pak již hrazenou službou.
Jednotlivé servisní úkoly odbavujeme na základě závažnosti poruchy. Doba vyřízení servisního požadavku pak záleží právě na povaze poruchy. U běžných poruch je servisní zásah standardně proveden do 14–20 dní.
Pozáruční servis je jednou ze služeb, které Solidsun svým klientům nabízí jako jedna z mála instalačních společností na české FV trhu.
V tomto případě záleží na povaze poruchy. Dle toho stanovíme, zda může být oprava provedena na dálku, nebo zda bude nutná návštěva servisního technika na místě, případně zajistíme opravu výměnou komponentů. Všechny běžné komponenty máme totiž skladem.
Dle platné legislativy je potřeba provádět revizi každé 4 roky. My však doporučujeme provést ji každé 2 roky. Cena revizních úkonů se následně pohybuje okolo 5000 Kč + náklady na cestu. Cenu stanovujeme individuálně na základě konkrétní poptávky.
Podle podmínek NZÚ platných od 1. 10. 2021 je maximální výše dotace až 225 500 Kč. Více informací se dočtete v našem článku Dotace na FVE.
Získání dotace vám smluvně garantujeme.
Platnost aktuálních podmínek zjistíte vždy na webu dotačního programu NZÚ.
Dodatečná koupě baterie k FVE je samozřejmě možná, nicméně dotaci na konkrétní RD může člověk čerpat jen jednou. Jakékoliv další rozšíření již nelze dočerpat do maximální výše.
Dotací podporované instalace FVE mohou být umístěny nejen na střeše či fasádě domu, ale i na souvisejících objektech, jako jsou garáž, pergola nebo třeba právě plot. Pod konstrukcí však musí být umožněn růst vegetace, za účelem instalace FVE nesmí nově vzniknout betonová či jiná plocha. S konkrétním popisem místa a situace je vždy nejlepší obrátit se přímo na SFŽP pomocí e-mailu: dotazy@sfzp.cz.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) nemá stanovený závazné lhůty, nicméně dotace bývá zpravidla vyplacena do 4–5 týdnů od výměny čtyřkvadrantového elektroměru.
Dotaci na zemědělskou usedlost lze získat, musí se však jednat o obytnou část zemědělské usedlosti (statku), která naplňuje definici pro byt, který je zároveň zapsaný na katastru nemovitostí.
Dotaci na rekreační objekt lze získat. Stavba však musí být využívána pro bydlení, což je nutné doložit tím, že někdo má v této stavbě evidován trvalý pobyt alespoň 24 měsíců před podáním žádosti o dotaci.
V případě, že SFŽP nevyplatí dotaci naší vinou, vše doplatí Solidsun - získání dotace vám totiž smluvně garantujeme. Je však nutné dodat, že případ, kdy by dotace nebyla vyplacena, se stává jen velmi ojediněle, a to zejména z důvodu vyšší moci (např. při změně dotačních podmínek, které jsme nemohli předem predikovat).
Vyrobená elektřina je primárně určena pro spotřebu vaší domácnosti. Teprve pokud ji nespotřebujete, přebytky přesměrujeme do bojleru na ohřev teplé vody nebo do bateriového úložiště. V případě vzniku přetoků pak můžete tuto zbylou energii prodávat do distribuční sítě za spotovou cenu.
To záleží na životě ve vaší domácnosti. Pokud máte obvyklé spotřebiče, od jara do podzimu můžete být soběstační.
Záleží na spotřebě vaší domácnosti a na typu instalované elektrárny. Můžete ročně ušetřit 7 000, ale také 20 000 Kč nebo 50 000 Kč. Úspora se vždy odvíjí od aktuální ceny energií na burze.
Záleží na její velikosti a typu. Průměrně se návratnost pohybuje od 5 do 15 let.
Fotovoltaická elektrárna vyrobí v zimě přibližně 20 % „letního“ výkonu.
Všechna námi dodávaná elektrická zařízení (fotovoltaické panely, měniče napětí, bateriová úložiště a další) mají zaplacený recyklační poplatek u společnosti REMA. Použitá elektrozařízení můžete bezplatně odkládat na sběrná místa, která jsou vypsána na: https://www.rema.cloud/sberna-mista/
Elektroměrový rozvaděč musí odpovídat současným připojovacím podmínkám distributora. Bližší informace vám poskytne váš obchodní zástupce, případně je naleznete na webových stránkách vašeho distributora.
Pokud neobdržíte smlouvu o připojení, je možné připojit FVE v tzv. zjednodušeném připojení, které nedovoluje přetoky do distribuční sítě.
Přetoky neboli přebytky energie vznikají ve chvíli, pokud vaše FV elektrárna vyrobí více energie, než je vaše domácnost schopna využít a spotřebovat. Děje se tak typicky v létě, v čase dovolených. Přebytečná energie odchází do distribuční sítě a je jen na vás, jestli toho využijete a zajistíte si výhodný výkup přebytků energie, nebo budete energie zpět do sítě posílat zadarmo. V SolidSun vám zajistíme výkup přebytků energie za spotové ceny, tedy za aktuální ceny na burze.
Návratnost investice do FVE je velmi individuální a záleží na mnoha faktorech, mimo jiné i na chování spotřebitele. Průměrně se doba návratnosti pohybuje v rozmezí od 4 do 9 let. Návratnost lze zkrátit například výhodným výkupem přebytečné energie prostřednictvím SolidSun Energie.
V Solidsun samozřejmě máme řešení na prevenci požáru. U fotovoltaických elektráren s výkonem nad 10 kW je instalován systém pro odpojení jednotlivých panelů i baterie (bezpečnostní STOP tlačítko). U fotovoltaických elektráren s výkonem pod 10 kW nabízíme toto řešení na vyžádání.
V Solidsun standardně nenabízíme řešení pro ostrovní systémy, pouze pro systémy na ohřev vody do 3 kW. Jedná se o sestavu s podporou dotačního programu NZÚ Light.
V drtivé většině případů lze elektrárnu bez problémů rozšířit. V případě zájmu o rozšíření vaší stávající fotovoltaické elektrárny od SolidSun stačí napsat e-mail na rozsireni@solidsun.cz.
Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit i na zahradu, čímž se v SolidSun standardně zabýváme.
Pro plechové a jiné pevné krytiny používáme střechařské průchodky. Jedná se o originální díly přímo určené pro tyto typy střech.
Při určitých typech instalací je možné, že bude potřeba provést výkopové práce. Záleží na konkrétním typu instalace a umístění technologie. O všem budete samozřejmě dopředu informováni našim obchodním zástupcem.
Jsme pojištění. Takže v případě poškození vašeho majetku (střešní krytiny, fasády nebo automobilu) je potřeba obrátit se na naše reklamační oddělení. Napište e-mail na reklamace@solidsun.cz a naši specialisté se vám budou věnovat. Navštívit můžete také naše webové stránky www.solidsun.cz, kde najdete reklamační protokol.
V případě poškození střechy chybným navrtáním vás bude o vzniklé události bezprostředně informovat montážník a my urychleně sjednáme nápravu. Pokud by se problémy objevily až později, je nutné obrátit se na reklamační oddělení, a to pomocí e-mailu reklamace@solidsun.cz. Navštívit můžete také naše webové stránky www.solidsun.cz, kde najdete reklamační protokol.
Vzhledem k tomu, že se instalací fotovoltaické elektrárny zvýší hodnota objektu, doporučujeme zajistit připojištění či navýšení pojistky.
Na českém trhu můžete aktuálně sehnat dva typy střídačů – symetrické a asymetrické. Rozdíl mezi nimi je ten, že symetrický měnič rozděluje energii rovnoměrně mezi všechny tři fáze, zatímco asymetrický pracuje podle potřeby. Asymetrický střídač umí přesměrovat energii z jedné fáze do druhé. Smartmeter měří tok energie na patě domu a předává informace asymetrickému střídači, díky čemuž asymetrický střídač přesně ví, kam a kolik energie má poslat.
Dodávka fotovoltaické elektrárny od SolidSun je na klíč. Existují však doprovodné práce, které dodávka na klíč nezahrnuje. Typicky se jedná o úpravu jímací soustavy nebo elektrosloupku. I to však umíme po domluvě také zajistit.
Instalace FVE se dělí na dvě části - montáž panelů na střechy a instalace elektra. Každá fáze trvá 1–2 dny.
Před instalací je nutné zpřístupnit místo instalace. Podrobnější informace naleznete v dokumentu Stavební připravenost, který obdržíte od našeho obchodního zástupce.
Fotovoltaická elektrárna (dále jen FVE) by neměla jakkoliv přímo ovlivňovat fungování kardiostimulátoru či jiných lékařských implantátů. Pokud jsou dodrženy veškeré bezpečnostní standardy a postupy a jsou provedeny nezbytné opatření pro minimalizaci elektromagnetické interference, neměl by mít provoz FVE žádný významný vliv na fungování kardiostimulátoru či jiných lékařských implantátů. Každý případ je však vhodné konzultovat se zdravotním odborníkem nebo lékařem, který může poskytnout konkrétní rady a doporučení v souladu s individuálními potřebami pacienta.
V případě výpadku nebo odstávky elektřiny není nutné cokoliv podnikat. Náš systém si s výpadkem sám poradí.