Je nutné mít k instalaci solární elektrárny stavební povolení?
Fotovoltaika / solární elektrárny / nzú / dotace / šetření / solární panely / FVE / sluneční elektrárna
Stavíte nebo už máte hotový domeček a přemýšlíte i nad solární elektrárnou? Je to správný krok, ale možná vás zarazila myšlenka, jestli k realizaci fotovoltaické elektrárny bude zapotřebí stavební povolení. Následující článek vám odhalí, co budete potřebovat a na koho se můžete obrátit.
Stavební zákon hraje prim
Povolování staveb se řídí stavebním zákonem a prochází dvěma povolovacími řízeními, a to uzemním a stavebním řízením. Územní řízení schvaluje umístění staveb na pozemku a na daném území. Stavební řízení schvaluje konkrétní podoby stavby, způsob provedení a technické parametry.
Jak je to s povolením?
U fotovoltaických elektráren, které jsou umístěny na budově se předpokládá, že budou sloužit k vlastní spotřebě elektřiny. Nejde tedy o výrobu elektřiny, ale pouze o technické zařízení stavby. Tyto solární panely jsou pak nedílnou součástí objektu. Pokud se rozhodnete pro instalaci panelů na stávající budovu, jedná se o změnu dokončené stavby nebo její stavební úpravu. V takovém případě na stavební úpravy není potřeba územního rozhodnutí ani souhlasu, objekt však musí splňovat jisté podmínky.
Výjimka potvrzující pravidlo
Pokud stavební úpravy nezasahují do nosné konstrukce stavby, nemění vzhled stavby a způsob jejího užívání. Všechny tyto podmínky solární panely ve většině případů splňují. Jediná výjimka je instalace na stavby, kterou jsou nemovitou kulturní památkou, nebo pokud se nacházejí v krajinné památkové zóně či chráněné krajinné oblasti. Stavební úřady poté musí postupovat podle zvláštních právních předpisů. V zemí existuje několik úrovní památkové ochrany. Veškeré informace si můžete zjistit v databázi památek a chráněných území Národního památkového ústavu.
Přesto nemusíte mít starosti, veškerou administrativu vyřešíme za vás a vy se můžete těšit na svou elektřinu, kterou vám nikdo nezdraží.